- Jadłospis małego sportowca
- Jadłospis małego artysty
- Jadłospis małego naukowca
- Jadłospis małego informatyka
Jadłospis małego sportowca
Żywienie młodych sportowców jest bardzo istotne, ponieważ przede wszystkim musi dostarczać energii i wszystkich niezbędnych składników odżywczych do wzrostu i rozwoju młodego organizmu. Poza tym jeśli żywienie będzie nieodpowiednie, wpłynie to negatywnie na kondycję młodego organizmu, osiąganie niezadowalających wyników, brak postępów, szybkie uczucie zmęczenia, niską wytrzymałość i zwiększone prawdopodobieństwo kontuzji. Trzeba zwrócić uwagę na odpowiednią ilość energii, składników odżywczych, nawodnienie przed, w trakcie i po wysiłku. Podstawowym źródłem energii dla młodego sportowca są węglowodany, które w pożywieniu można znaleźć m.in. w produktach zbożowych (płatki, chleb, ryż, makarony), owocach i warzywach.
Warto też pamiętać o odpowiedniej ilości białka, które znajduje się w mięsie, rybach, jajach, roślinach strączkowych, mleku i jego przetworach, orzechach. Ważna w diecie jest podaż wapnia, ze względu na prawidłowy rozwój kości. Najlepszym źródłem przyswajalnego wapnia jest mleko i jego przetwory oraz konserwy rybne (sardynki, szproty). Wapń występuje również w pieczywie, kaszach gruboziarnistych, suchych nasionach roślin strączkowych, warzywach liściastych, niektórych owocach i orzechach. Zbyt niska ilość żelaza także może wpływać na mniejszą wydolność fizyczną. Zatem warto uwzględnić w diecie małego sportowca mięso, ryby, warzywa strączkowe, owoce, natkę pietruszki. Należy pamiętać o regularnych posiłkach i ilości pokarmu dostosowanej do wieku i poziomu aktywności fizycznej dziecka.
Jadłospis dla małego artysty
Zadbaj o odpowiednią dietę i wzmocnij odporność swojego małego artysty, aby mógł prawidłowo się rozwijać i rosnąć. Posiłki powinny być regularne i urozmaicone – w jadłospisie dziecka na stałe powinny zagościć owoce i warzywa, nabiał, chude mięso, ryby, produkty zbożowe, nasiona, orzechy czy oleje roślinne. Szczególnie warto uwzględnić warzywa i owoce bogate w antyoksydanty – w witaminę A, C i E, które znajdują się głównie szpinaku, marchwi, brokułach, papryce, pomidorach, cytrusach i porzeczkach. Dobrze też sięgnąć po jogurty z żywymi kulturami bakterii. Wszystko to spowoduje, że dziecko będzie miało ochotę na zabawę.
Jadłospis dla małego naukowca
W codziennym żywieniu małego naukowca, oprócz energii i podstawowych składników odżywczych, warto zwrócić uwagę na składniki pokarmowe szczególnie wpływające na sprawność umysłową. Niska podaż żelaza odpowiada za mniejszą sprawność umysłową, co skutkuje problemami z zapamiętywaniem i koncentracją. Pierwiastek ten występuje m.in.: w podrobach, mięsie, zielonych oraz strączkowych warzywa, rybach, owocach, natce pietruszki. Warto także zwrócić uwagę na odpowiednią podaż magnezu, ponieważ organizm traci ten pierwiastek pod wpływem stresu, a odpowiedzialny jest za szybkie przyswajanie wiedzy, prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Produkty bogate w magnez to głównie kasza, banany, warzywa liściaste.
Witaminy z grupy B także odgrywają ważną rolę w pracy mózgu. Dzięki witaminie B1 poprawia się jego funkcjonowanie, dziecko ma lepszą koncentrację. Witamina ta obecna jest w kaszach, mięsie, pełnoziarnistym pieczywie, mleku i jajach. Również witamina B6 wspomaga pracę mózgu, ale i serca. Można ją znaleźć w wątrobie, mięsie, fasoli, rybach, mleku, jajach, czy orzechach. Kwas foliowy z kolei wspomaga pracę układu nerwowego, a jest obecny m.in. w zielonych warzywach i owocach.
Jadłospis dla małego informatyka
Twoje dziecko spędza czas głównie przy komputerze? Zadbaj o jego wzrok i prawidłowe funkcjonowanie mózgu. W związku z tym, że większość czasu przebywa w pozycji siedzącej należy zapewnić dietę niskotłuszczową oraz ograniczyć spożycie cukrów prostych. Składniki te zjadane w nadmiarze dostarczają znacznych ilości kalorii nieadekwatnych do wydatkowanej energii. Dlatego, aby uchronić dziecko przed otyłością, warto do diety włączyć jako przekąski warzywa i owoce, posiłki podawać regularnie. Ważna jest także odpowiednia ilość produktów bogatych w witaminę A, która jest odpowiedzialna za utrzymanie prawidłowego widzenia. Dobrymi źródłami są tran, wątroba, podroby, szpinak, jarmuż, marchewka, dynia.