Dlaczego dziecko nie chce jeść?

Bardzo często rodzice porównują porcje własnych posiłków z porcjami dziecka i zmuszają je do jedzenia. A zmuszanie dzieci do jedzenia to jeden z najczęściej popełnianych błędów. Jeżeli spowodujemy, że posiłki dziecka będą kojarzyły się z pokrzykiwaniem, przymusami i straszeniem („Jak nie zjesz to nie pójdziesz na spacer…” „Jak nie zjesz to przyjdzie baba jaga.”), dziecko będzie stawiało coraz większy opór i problem będzie narastał.

Kolejny błąd to ciągłe podsuwanie między posiłkami smakołyków: słodkich bułeczek, czekoladek i cukierków. Potem nie zdając sobie sprawy, ile kalorii dziecko przyswoiło między śniadaniem a obiadem, denerwujemy się i zastanawiamy, dlaczego dziecko nie jest głodne.

Dopóki dziecko ma dobry humor, ochotę na zabawę i nie traci na wadze – nie mamy powodów do niepokoju. To normalne, że czasami dziecko nie ma ochoty na jedzenie i chce pić tylko soki. Organizm wie najlepiej, jakich składników potrzebuje. Wciskając dziecku jedzenie na siłę pamiętajmy, że powstałe w organizmie komórki tłuszczowe pęcznieją do pewnego momentu, a następnie dzielą się. Raz powstała komórka tłuszczowa nie zniknie z organizmu. Należy więc uważać, aby dziecka nie przekarmić, gdyż w przyszłości może mieć z tego powodu skłonności do tycia.